سایپا ۱۵۱، يا پرايد وانت

ارزان‌ترین در بازار سایپا ۱۵۱ یا بهتر است بگوییم پراید وانت در حال حاضر ارزان‌ترین و قابل دسترس‌ترین وانت بار موجود در بازار کشور است. این محصول که از سال ٩٢ معرفي و ٩٣ به سبد فروش سايپا پيوسته چندين سال است  از حضورش در بازار ایران می‌گذرد، هرچند از نظر بعضی‌ها شاید كمي خنده دار به نظر برسد اما استفاده از چنین وانت کوچک و جمع و جوری در شهرهای بزرگ و بخصوص برای مشاغلی مثل بازاریابی بسیار عالی است. وزن خالص این خودرو ۹۰۰ کیلوگرم بوده و طبق اعلام کارخانه سازنده، وزن نهایی آن با حضور سرنشین و بار می‌تواند به ۱۵۱۰ کیلوگرم برسد. هرچند در بسیاری از مواقع دیده شده مالکان بارهای سنگین‌تری را هم روی شانه‌های نحیف این خودرو قرار می‌دهند. سایپا ۱۵۱ از پیشرانه چهار سیلندر ۱/۳ لیتری با نهایت قدرت ۷۱ اسب بخار و گشتاور ۱۰۸ نیوتن متر بهره می‌برد که این قدرت نه چندان بالا برای این وزن، ایده‌آل به نظر می‌رسد. این خودرو در حال حاضر با شرایط مختلف و قیمت پایه ٢٣ میلیون تومان از سوی سایپا تولید می‌شود.

نظر مصرف كننده :

حضور پرايد در ايران بيش از ٢٠ سال ميگذرد و تمامي مشكل هاي ماشين برطرف شده به غير از بدنه كه تفاوت با سواري اين خودرو دارد گيريبكس اين خودرو ميباشد كمي قدرتي از مدل سواريش ميباشد و اكثر مصرف كننده ها رضايت كامل را داشتند

 

 

 

وانت کارا يا وانت مزدا (مزدا)، با موتور چینی ساخته‌اند این محصول که میان ایرانی‌ها با عنوان وانت مزدا باب شده نیز یکی دیگر از خودروهای ماندگار در خیابان‌های کشور ما محسوب می‌شود که از حدود سه‌دهه پیش روی خطوط تولید داخلی قرار گرفته است. البته این روزها وانت مزدای سابق با اندکی تغییرات در بخش پیشرانه، فضای داخلی و جزئیات ظاهری وارد بازار کشور می‌شود، اما با این حال پایه و اساس محصول، هنوز هم همان خودروی قدیمی است. پس از واگذاری بخش مربوط به تولید وانت بارهای مزدا به شرکت فورد آمریکا و توقف توسعه و ارتقای پیشرانه‌های محصولات پیکاپ از سوی مزدا و همچنین لزوم اخذ استانداردهای اجباری جدید، بهمن‌خودرو تولید این محصول را با پیشرانه سابقش متوقف کرد و در وهله اول موتور وانت مزدا با نمونه مورد استفاده روی باردو (پیکان) جایگزین شد، اما این روزها موتور جدید و قدرتمندتری روی این خودرو قرار گرفته است. موتور جدید ساخت شرکت DAE چین (شریک تجاری میتسوبیشی) بوده و با چهار سیلندر، ۲/۰ لیتر حجم، ۱۶ سوپاپ و…، توانی معادل ۱۱۹ اسب بخار و گشتاور ۱۷۰ نیوتن متری دارد که در قیاس با رقبای هم قیمت، عدد ایده‌آلی است. همچنین مصرف سوخت این پیشرانه با سطح آلایندگی یورو۴، ۸/۸ لیتر در هر صد کیلومتر مسیر ترکیبی اعلام شده که به نظر خوب است. قیمت وانت کارا جدید تک و دو کابین به ترتیب ۳۴ و ۳۷ میلیون تومان است.

نظر مصرف كننده :